Když se stěhuje dvoupokojový městský byt obvyklého „složení“, kde převažuje běžný nábytek, koberce, zrcadla, garnýže, svítidla, velké spotřebiče a věci zabalené v kartonových krabicích, nemají stěhováci na starosti výjimečné jevy a jsou dobře na tyto situace připraveni. Přestěhovat takto zařízený byt je otázkou několika hodin a nejvíce času zabere spíše samotná přeprava, zvláště stěhují-li se lidé na delší vzdálenost.

listy datlové palmy

Ne každý byt či dům je však standardní a tu a tam se objeví něco „extra“. Například prostory zaplněné pokojovými rostlinami a akváriem. Někteří lidé nepotřebují televizi, mají projektor a promítají si své oblíbené tituly na stěnu a k tomu se také starají o velká akvária, která dovedou mnohem lépe zabavit, než současné televizní programové skladby.

Akvária – běžná komerční akvária mívají velikost mezi 60 a 80 litry a vystačíte s nimi s menším akvarijním stolkem. Jestliže se vyprázdní, snadno je přenese i jedna osoba a mohou se přestěhovat na zadním sedadle osobního auta. Jenže jsou mezi námi akvaristé, co mají doma speciály – tím nejmenším je například objem 180 litrů a hmotnost prázdného akvária je zhruba 30 kg. Stěhovací firmy však řeší i složitější situace, kdy stěhují akvária o objemu 300 až 500 litrů s hmotností přes dva metráky.

velké akvárium

Pokojové rostliny – stěhování pokojových rostlin obnáší zejména náročný proces balení. Rostliny se nesmí polámat, musí být dobře zafixované proti pohybu v krabicích a musí se dbát o jejich přemístění za vhodného počasí. Bývají náchylné na prudké slunce a vysoké teploty, stejně jako na mrazivé počasí, prudký déšť či sněžení.

Zimní zahrada stěhování v Praze 6 může nabývat na dramatičnosti i při stěhování zimních zahrad zaplněných vzrostlými kusy rostlin o výšce nad dva metry, o průměru květináče 80 cm a celkové hmotnosti 200 kg. Tyto operace již vyžadují speciální techniku a postup a jsou pro amatéry v podstatě zapovězené.