Poloha Prahy je vůči jejímu bezprostřednímu okolí velice výhodná, jde totiž o to, že jestliže se vypravíte na výlet s cílem zhlédnout naše nejkrásnější historické a přírodní památky, bude to přibližně stejně daleko, ať už se rozjedete jakýmkoli směrem. Pochopitelně si musíte odmyslet krásy Moravy a Slezska, které jsou odtud více vzdálené, ale my máme tentokrát na mysli kratší výlety především do Středočeského kraje. Ty lze koncipovat jako jednodenní či víkendové, s možností ubytování v tamní lokalitě.

přehrada Lipno

Za tímto účelem si lze výhodně pronajmout vůz z půjčovny aut v Praze https://autopujcovna-milan.cz/. Vyzvednout si jej lze i na pražském letišti, jehož poloha je pro výlety ještě výhodnější. Letiště se nachází na křižovatkách dálničních cest a navíc je stranou pražského centra, které bývá po dopravní stránce poměrně špatně průchodné.

Rozhodnete-li se začít své putování na letišti v Praze, neměli byste si nechat ujít pohled na přistávající letadla na náhorní plošině mezi Přední Kopaninou a Tuchoměřicemi. Odtud pak můžete pokračovat dál směrem ke zřícenině hradu Okoř, k údolí Zákolanského potoka a následně k rotundě sv. Petra a Pavla na Budči. Vaše další cesta by mohla směřovat k zámku Veltrusy a k soutoku Labe s Vltavou u Mělníka, kde na tamní radnici měli zpečetit svou životní Svatební cestu do Jiljí Josef Abrhám a Libuše Šafránková.

Jižní Čechy

Z Mělníka to není daleko k překrásnému hradu Kokořín, k hradu Bezděz a k Máchovu jezeru. Doporučit bychom vám mohli i méně známé, zato o to více krásné Lužické hory s vrcholem Luž, Horní Světlou, ledovou jeskyní a přehradou Naděje. Z Lužických hor byste mohli pokračovat k Ještědu a do Jizerských hor, kde na vás čeká nádherná příroda, hluboké smrkové lesy, přehrada Desná Souš a několik zajímavých rozhleden.

Tímto jsme vám chtěli naznačit, že nemusíte mířit z Prahy zrovna na sever, můžete se odtud vydat i na západ, na východ nebo na jih a objevíte mnoho dalších krás naší vlasti pro víkendová putování s pronajatými vozidly. Na výlety můžete samozřejmě přizvat i přátele ze zahraničí, kteří do Prahy přiletí na zmiňované ruzyňské letiště.